Skontaktuj się z nami mailem na adres piosenka@swo.gdansk.pl lub Messengerem na adres @StowarzyszenieWiszaceOgrody aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania techniczne: jak nagrać dźwięk, jak nagrać obraz, jak przesłać nagranie itd. Jeśli chcesz od razu przystąpić do działania, wszystkie informacje techniczne znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Aby nagranie nadawało się do włączenia do projektu, musi być dobrej jakości, zarówno pod względem dźwięku, jak i obrazu. Wystarczająco dobrą jakość obrazu zapewniają telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery internetowe itd. W przypadku dźwięku warto posłużyć się osobym mikrofonem, ale dobrze działają też aplikacje do nagrywania dźwięku na smartfony (np. aplikacja Rejestrator Głosu, dostępna w Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.enlightment.voicerecorder&hl=pl).

Możecie przysłać do nas próbkę swojego nagrania, a my sprawdzimy czy jest wystarczająco dobrej jakości i doradzimy co zrobić, żeby ją poprawić.

Nagrywając wideo weźcie pod uwagę, aby zrobić kilkusekundowy zapas przed rozpoczęciem utworu i po jego zakończeniu.

Pliki przesyłajcie do nas korzystając z serwisów do przechowywania dużych plików.

Utwór oryginalny w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=seNmmkB3PYI

Tekst i akordy: Małe szczęścia – tekst i akordy

Utwór jest w tonacji G dur i tempie 93.4 BPM (możesz użyć metronomu).

Przykładowe nagrania:

1. Gitara:

 

2. Bas

 

3. Pianino

 

4. Perkusja

Uwaga! Te nagrania to tylko przykłady i nie znaczy to, że te instrumenty już są ,,zajęte”, jak najbardziej przysyłajcie swoje nagrania na tych instrumentach.

Jak stworzyć swoje nagranie:

  1. Przesłuchaj kilka razy oryginalny utwór umieszczony w serwisie YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=seNmmkB3PYI.
  2. Ściągnij i zapoznaj się z podkładem do nagrania dostępnym na naszej stronie internetowej pod adresem https://swo.gdansk.pl/wp/wp-content/uploads/2020/06/male_szczescia_podklad.mp3.
  3. Zdecyduj czy chcesz nagrać swój głos czy zagrać na instrumencie.
  4. Przećwicz śpiewanie oraz grę na instrumencie. To bardzo ważne, gdyż chcielibyśmy stworzyć jak najlepsze nagranie, więc wszelkie potknięcie, zgubienie rytmu czy tonacji spowoduje, że Twoje nagranie może nie zostać wykorzystane.
  5. Wypróbuj granie wraz z podkładem. Otwarzaj podkład i staraj się zagrać tak, jakbyś grał lub grała z innymi uczestnikami.
  6. Wykonaj nagranie próbne.
    1. Ustaw kamerę, smartfon lub aparat fotograficzny w taki sposób, aby sfilmować jak śpiewasz lub grasz na instrumencie. Najlepiej jeśli będzie Cię dobrze widać i wypełnisz cały kadr. Na początku i na końcu filmu zostaw kilkusekundowy zapas.
    2. Jeżeli będziesz śpiewać lub grać na instrumencie, który nie jest podłączone kablem, (np. gitara akustyczna, skrzypce) koniecznie odtwarzaj podkład na słuchawkach. Dzięki temu na Twoim nagraniu będzie słychać wyłącznie Twój głos lub grę na instrumencie. Na Twoim nagraniu nie może być słychać podkładu.
    3. Jeśli będziesz grać na instrumencie, który jest podłączony kablem (np. gitara elektryczna, bas), nie musisz odtwarzać podkładu na słuchawkach. W takiej sytuacji musisz jednak przysłać nam zarówno nagranie z kamery, jak i nagranie samego instrumentu.
    4. Nastrój instrument. Korekta stroju jest możliwa podczas miksowania, ale najlepiej jeśli instrument będzie od razu dostrojony do instrumentów z podkładu.
    5. Po nagraniu sprawdź jakość wykonania, jakość dźwięku i jakość nagrania.
    6. Poproś innych domowników o opinię i sugestię.
    7. Możesz wykonać kilka nagrań próbnych i ocenić które z nich jest najlepsze.
    8. Możesz przysłać do nas nagranie próbne, a my stwierdzimy czy jego jakość jest wystarczająco dobra, aby zostać włączona do projektu. Na Twoją prośbę udzielimy Ci porad technicznych, jeśli jakość dźwięku lub obrazu nie będzie wystarczająca.
  7. Wykonaj nagranie ostateczne.
    1. Wykorzystaj wszystkie powyższe wskazówki.
    2. Staraj się uzyskać jak najwyższą jakość.
  8. Wgraj swoje nagranie do któregoś z serwisów do przechowywania/przesyłania dużych plików, np. Google Drive, One Drive, Web Transfer itd. Ustaw prawa dostępu tak, aby organizator projektu był w stanie nagrania odczytać i ściągnąć.
  9. Wyślij swoje zgłoszenie na adres piosenka@swo.gdansk.pl. Możesz skopiować poniższy szablon i wpisać swoje dane:
    Imię i nazwisko: …
    Adres zamieszkania: …
    Informuję, że akceptuję regulamin projektu dostępny na stronie internetowej https://swo.gdansk.pl/wp/nagrajmy-piosenke-z-sasiadami-regulamin/.
    Wyrażam zgodę na uczestnictwo mojego/mojej syna/córki/itd. … (imię i nazwisko) na udział w projekcie.
    Link do nagrania: …
  10. Poinformujemy Cię czy Twoje nagranie zostanie włączone do projektu.

Przykładowa konfiguracja sprzętowa nr 1

Laptop odtwarza podkład, który wykonawca słyszy w słuchawkach. Smartfon ustawiony na stojaku rejestruje obraz i dźwięk. Słuchawki są potrzebne aby dźwięk z podkładu nie został zarejestrowany razem z dźwiękiem instrumentu.

 

Przykładowa konfiguracja sprzętowa nr 2

Telefon komórkowy odtwarza podkład, który wykonawca słyszy w słuchawkach. Laptop rejestruje obraz i dźwięk. Słuchawki są potrzebne aby dźwięk z podkładu nie został zarejestrowany razem z dźwiękiem instrumentu.

 

Przykładowa konfiguracja sprzętowa nr 3

Laptop odtwarza podkład. Słuchawki nie są potrzebne, ponieważ aparat fotograficzny służy tylko do zarejestrowania obrazu, natomiast dźwięk gitary jest rejestrowany po kablu również przez laptop. Wykonawca prześle dwa nagrania – jedno z aparatu fotograficznego, który rejestrował obraz, drugie z laptopa, gdzie zarejestrowany jest dźwięk gitary.

 

Służymy pomocą i doradztwem. Piszcie na nasz adres mailowy lub wyślijcie wiadomość Messengerem.

Aktualizacja 2 listopada 2020 r.

Utwór nagrany w ramach projektu można obejrzeć tutaj: https://swo.gdansk.pl/wp/nagrajmy-piosenke-z-sasiadami-premiera-utworu/

Loading